Altın Taleplerinin Artmasıyla Fiyatlar Yükseldi

Kıymetli madenin fiyat seviyeleri, Çin Piyasalarının yeni yıl tatilinden önce yatırımcıların alımları sayesinde yükseldi. Diğer yandan ABD’deki belirsizliğin etkisi de oldukça fazla. Donald Trump’ın başkan olarak ilk defa katılacağı basın toplantı öncesinde sarı metalin değeri son 6 haftanın en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı.

Altın Taleplerinin Artmasıyla Fiyatlar Yükseldi

Altının değeri spot piyasalarda, ons başına 1,186,06 dolar seviyesine yükseldi. Dünkü haberimizde kıymetli madenin yüzde 0.8 değer kazanarak, 1,190,605 seviyesine çıktığını söylemiştik. 30 Kasım 2016’dan bu yana sarı metalin değeri en yüksek seviyelere çıkmıştır. Donald Trump’ın bugün yapacağı toplantıda Amerika ekonomisi hakkında uygulayacağı politikalardan bahsetmesi bekleniyor. Gözler bu toplantıya çevrilmiş durumda.

Amerika’da yaşanan belirsizlikler, açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması kıymetli madenin trendinde yükselişlerin görülmesini sağlamıştır. Bu yükselişlerde Çin Altın Piyasası yatırımcılarının katkısı büyüktür. Çünkü tatil öncesi altın alımlarının artmasıyla birlikte düşen fiyat seviyeleri kendini toplamayı başarmıştır. Destek sayesinde eskisinden daha yüksek seviyelere altın fiyatları yükselmiştir.

Trump’ın yapacağı toplantı sadece altın yatırımcıları için değil, diğer traderlar için de önemlidir. Çünkü önemli kişilerin açıklaması, beklentileri direkt olarak ekonominin yön değişmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle Trump’ın açıklamalarını, ekonomiye dair söylentilerini takip etmelisiniz. Altının değerinde yaşanacak canlı değişimleri tahmin edebilirsiniz. Gram altın fiyatları canlı grafiğine bakmak için burayı tıklayın.

Sarı metalin canlı fiyat değişimlerinin yanı sıra ETF’ler yani altın destekli fonların verileri dün 0.2 ton düşerek piyasalarda işlem görmeye başlamıştı. Destek alımlarının artması sayesinde fiyat seviyelerinde yükselişler meydana gelmiştir. Altının alternatifi olarak yatırımı yapılan gümüş spot piyasalarda yüzde 0.2’lik yükselişle başlamıştır. Portföyün çeşitlendirilmesi için tercih edilen platin 0.2, paladyum ise yüzde 0.3 değer kaybetmiştir.

YORUMLAR