Borsada Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Dünden bugüne yatırımından bir an olsun vazgeçilmeyen altın, borsa piyasasında karlı şekillerde işlem görüyor. Uzun vadede yüksek miktarda kazanç elde etme imkanı tanıyan piyasada birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Merak ettiğiniz bilgiler sizlerle:

Borsada Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Geçmişten günümüze köklü tarihe sahip olan borsa, en eski yatırım piyasalarındandır diyebiliriz. Bu kapsamda borsaların kuruluşu, hisse senedi değiş tokuşuna kadar dayanmaktadır. Bu nedenle hisse senedi denilince akıllara borsa gelmektedir. Tabii ki piyasada senetlerin dışında çok sayıda enstrüman bulunmaktadır. Bunlardan biri de emtialar içerisinde yer alan altındır. Borsada her ürün kendi pazarını oluşturduğu için kıymetli evraklar pay piyasasında, altın ise kıymetli madenler piyasasında işlem görmektedir. Bu nedenle yatırımlarınızı organize piyasada yapmak istiyorsanız, alım – satımını yapmayı düşündüğünüz aracın; işlem gördüğü pazar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adı altında ticaret işlemlerinin gerçekleşmesinde aracı olan piyasa, 2013 yılından itibaren Borsa İstanbul olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. İMKB ve VOB’un birleşmesi ile birlikte İstanbul Altın Borsası üzerinden yapılan işlemler; Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası adı altında gerçekleştirilmeye başlamıştır. Günümüzde borsalar aracılığıyla yapılan yatırımlar "Kıymetli Madenler” kategorisi altında işlem görmektedir. Borsanın uzantısı olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda da altın yatırımı yapılmaktadır. Hangisinde alım – satım yapacağınıza karar vererek, piyasa hakkında kapsamlı bilgiler edinmelisiniz. Bu sayede başarılı yatırımcılar gibi hareket ederek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Şimdi borsa piyasasında altın yatırımı nasıl yapılır, alım – satımı nasıl gerçekleştirilir, para kazanmak için hangi hususlara dikkat edilmelidir gibi merak edilen soruların yanıtları üzerinde duralım.

Borsa Piyasasında Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada altın yatırımı fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapılmaktadır. Birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar vadeli ve vadesiz olmak üzere işlemlerini sürdürebilmektedir. İster Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası’nda isterseniz de VİOP’ta alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hem değerli madenin değerinde yaşanacak fiyat değişmelerini doğru tahmin etmeniz gerekiyor. Çünkü borsada doğru tahminler sonucunda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Piyasa fiyat varsayımları üzerine kurulu olduğu için tahminlerinizin doğru olması, para kazanmanız açısından son derece önemlidir.

Anlık borsa işlemlerinde altının saniyelik fiyat değişimlerinden olumlu veya olumsuz olarak etkilenirsiniz. VİOP’ta yaptığınız işlemlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda standart büyüklükteki sözleşmeler ile altın yatırımı yapılır. Vade tarihi, fiyat aralığı önceden belirli olan sözleşmelerde; kıymetli madenin değerinde yaşanılan değişimlerden etkilenmezsiniz. Vade sonunda kararlaştırılan değerden sözleşmeyi satılarak kazanç elde edilir. Vade sonunu gelmeden yapılan işlemler risklidir. Sözleşmeler aynı zamanda bugünden alınıp satılabilme özelliğine sahiptir. Önemli olan doğru zamanda kazanç getirecek işlemi yapabilmenizdir.

Altın işlemleri borsada, seans saatleri içerisinde yapılır. Piyasaların işlem saatleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle yatırım yapacağınız piyasanın aktif olduğu zaman dilimlerini öğrenmelisiniz. Hangi zaman dilimlerinde alım – satım emri vereceğinizi bilerek, piyasaya giriş yapmalısınız. Bu anlamda borsa aracı kurumların eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede gerek piyasa gerekse de yatırım hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için izlemeniz gereken yolları öğrenerek, başarıların altına imzanızı atabilirsiniz.

Borsada Altın Alım – Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa piyasasında yatırım işlemleri aracı kurumları tarafından gerçekleştirilir. Vermiş olduğunuz alım – satım emirleri kurumunuz tarafından borsa şartlarına uygun bir şekilde düzenlenerek piyasaya iletilir. İşlemler online platformlar aracılığıyla elektronik ortamlar üzerinden yürütülür. Bu sayede alıcı ve satıcı bir araya gelmeden yatırımlarını yapar. Arz ve talebin eşleşmesiyle sistem üzerinden alıcı parayı, satıcı ise enstrümanı karşı tarafa transfer eder.

Birikimleri değerlendirmek için yasal olan piyasada işlemlerinizi gönül rahatlığıyla yürütebilirsiniz. Tüm yatırımcılar eşit fiyat değişimleri ve aynı olanaklar altında yatırımlarını yürütür Bu sayede herhangi bir eşitsizlik söz konusu değildir. Herkes eşit şartlar altında yatırımlarını yapar. Piyasada altına ons ve gram olarak yatırım yapılmaktadır. Ons altına yatırım yapanlar genellikle dolar, gram altını alıp satanlar ise Türk lirası ile işlemlerini yürütmektedir. Bu yüzden sadece altının değerinde meydana gelen gelişmeleri değil, yatırım yaptığınız para biriminin fiyat seviyelerinde görülecek düşüş ve yükselişleri de tahmin etmelisiniz.

Altın ile dolar arasında zıt yönlü fiyat ilişki yaşanırken; Türk lirası için aynı hususları söylemek mümkün değildir. Çünkü trend sürekli olarak dalgalıdır. Bu nedenle ne eş ne de zıt yönlü bir oluşumun olduğundan bahsetmek yanlış olacaktır. Elbette ki dolar ile altın arasındaki ilişki bazı zamanlarda eş doğrultuda da olabilmektedir. İstisnai durumların olabileceğini unutmamalısınız ve direkt bu ilişki yüzünden doların değeri düştüğü zaman altın alımında bulunmamalısınız. Piyasaları ve yatırım araçlarının değerlerinde yaşanan değişimleri incelemelisiniz. Fiyat grafiklerini yorumlamalısınız. Analizleri yapmalısınız. Bunların sonucunda aldığınız sinyallere göre yatırımlarınızı yapmalısınız.

Borsa Altın Yatırımından Para Kazanmak için Bilinmesi Gerekenler

Para kazanmak için borsada bilmeniz gerekenler vardır. Çünkü bilgi ve deneyim sahibi olmadan işlemlerinizi kontrollü olarak yönetmeniz zordur. Yatırımlarınızda kontrolü sağlayamadığınız içinde zarar etmeniz yüksek ihtimaldir. Bu nedenle piyasaya girmeden önce aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden faydalanarak altın yatırımındaki püf noktaları öğrenmelisiniz. Sanal borsa oyunları ve hesaplarında alıştırma yaparak, tecrübe kazanmalısınız. Altın alım – satımı nasıl yapılır uygulamalı olarak öğrenerek, püf noktalar nelerdir anlamalısınız. Buna göre işlemlerinizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Aracı kurumların dışında borsa hakkında bilgiler edinebileceğiniz kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklardan da faydalanmalısınız. Eğitim kitaplarını okumalısınız. CD’lerini seyretmelisiniz. Videolarda yer alan örnekleri, deneme hesaplarında deneyerek; hangi yolları denemeniz gerektiğini bulmalısınız. Bu sayede işlemlerinizde kontrolü sağlayabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için yatırımlarınızı hedeflerinize yönelik yürütebilirsiniz. Kar getirecek zamanlarda altın alımında bulunarak, kıymetli madenin değerinin yükselmesiyle sarı metali portföyünüzden çıkartabilirsiniz. Amaçladığınız getirileri kazanabilirsiniz.

Borsa Altın Yatırımından Para Kazanmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın yatırımında para kazanmak için borsada dikkat etmeniz gereken en önemli konu; piyasanın dalgalanma yönünü doğru bir şekilde tahmin etmenizdir. Trend eğilimi doğru tahmin edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken değişkenler vardır. Bu değişkenler çok sayıdadır. Sadece altın fiyatlarını etkileyen unsurlar değil, borsanın değerini değiştiren faktörlere de dikkat etmeniz; takibini yapmanız gerekiyor. Ancak bu sayede trend eğiliminin yukarı mı aşağı mı yönde olacağına karar verebilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

Son olarak, yatırımcıların altın işlemlerinden para kazanmak için dikkat etmesi gereken nokta; kıymetli madenin değerinin yükseleceği zamanları belirleyebilmektir. Çünkü borsada fiyat seviyeleri yükseldiğinde alım – satım arası farktan kar elde edilir. Fiyat seviyelerinin geri çekilmesi, kişilerin zarar etmesine neden olur. Yatırım mantığınız bu şekilde olmalıdır. Enstrümanların değeri ileride yükseleceği zamanları ön görerek, işlemlerinizi yürütmelisiniz. Değeri geri çekilecek veya fiyat seviyesinin ne yönde değişeceğini belirleyemediğiniz araçlardan uzak durmalısınız. Böylece zararla etme riskinizi minimuma indirebilirsiniz. Hedeflediğiniz getirilere, doğru adımlarınız sonucunda ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR