Güvenilir Liman Siyasi Belirsizlikten Dolayı Kazancını Korudu

Siyasi belirsizlik altın fiyatlarına olumlu yansıdı. Diğer yatırım araçlarına duyulan güvenin azalmasıyla kıymetli madene talep arttı. Bu da sarı metalin kazancını korumasını sağladı.

Güvenilir Liman Siyasi Belirsizlikten Dolayı Kazancını Korudu

Sarı metalin değerinde yaşanan yükselişlerin nedeni siyasi belirsizliklerdir. Yatırımcılar bu gibi durumlarda güven duyduğu enstrümanlara yönelirler. Altın, bu enstrümanların başında gelir. Dünyanın her yerinde nakit akışı yüksek olan altın, direkt paraya çevrilebilir özelliği sayesinde herkesin ilgisini çekmektedir.

Kıymetli madene olan taleplerin siyasi belirsizlikle sonucu artması, spot altın piyasasında fiyatlarında yüzde 0,2 yükselmesine yaradı. Ons başına 1,183,62 dolara yükselen fiyatlar, Singapur saati ile 09:30’da 1,182,24 dolara geriledi. Haftanın başında biliyorsunuz ki sarı metal yüzde 0,7 değer kazanmıştı ABD ekonomisine güvensizlik, Çin piyasalarında altının talebinin artması fiyatların yükselmesini sağlamıştı. Son altı seansa bakıldığında, altın beşinci kez trend eğilimini yukarı yöne taşıdı. (Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.)

Uzmanların görüşleri 2017 yılında altın fiyatlarındaki baskıların son bulacağı yönünde. Çoğu kişinin ortak görüşü, kıymetli madenin trend eğiliminin yukarı yönlü hareket edeceğidir. Bugünkü raporda siyasi belirsizlik nedeni ile kıymetli madenin alım talepleri yükseleceği yönünde. Bildiğiniz üzere ekonomiye duyulan güvensizliğin artması, piyasalarda baskı hissedilmesi kişileri emtialara yönlendirir. Bu durumda talebin yükselmesiyle fiyatlarda da artış yaşanır.

Dolar endeksi haftaya yükseliş ile başlasa da bugün yüzde 0,1 geriledi. Doların, diğer dövizler karşısındaki değerini gösteren endeksin performansı gerilese de bugün dolar tarihi rekora imza atarak 3,74 seviyesine yükselmiştir. Normalde çoğu zaman altın ile doların eğilimleri zıt yönlüdür. Fakat gelişmeler her iki enstrümanın değerinin artmasına yaramıştır. Altın destekli ETF denen fonlarda da düşüş söz konusu. Bir önceki hafta sonu Cuma günü açıklanan veriler ile ETF’lerde 1,3 ton artışı yaşanmıştı. Bugün ise 5,4 ton düşen fonların değeri 1,767,9 tona geriledi.

YORUMLAR